WhatsApp

Doğa Aktivitelerimiz

detay

Doğa Aktivitelerimiz

Sevgili Ebeveynler,

Çocuklarımız için planladığımız doğa etkinlikleri gerçekleştirmekteyiz. Çocuklarla birlikte kompost hazırlayıp, fide diktiğimiz ve sonrasında da çiftliği çevreleyen bozkırla tanıştığımız bu güzel günlere ait detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Binbir Çiçekte Kompost Yapımı

Etkinliğimiz çocuklarla birlikte kompost hazırlamakla başlar. Kompost yapmak çok eğlencelidir. Çocuklara yalnızca toprağın nasıl oluştuğunu öğretmekle kalmaz, doğal yollardan hazırlanan gübrenin yaşamdaki önemini fark etme fırsatını da verir.

Bunun için öncelikle kompost yapımı için belirlenen alanın etrafında toplandık. Sonra da biriktirdiğimiz atıkları kat kat olacak şekilde kompost alanına yığmaya başlarız: Mutfak artıkları, otlar, hayvan gübresi, kurumuş yapraklar, talaş, kağıt, karton. Mutfak artıkları, otlar, hayvan gübresi gibi malzemeler azot açısından zengindir, bunlara “yeşil” malzeme denir. Kurumuş yapraklar, talaş, kâğıt, karton gibi malzemelerinse karbon içeriği yüksektir, bunlara “kahverengi” malzeme denir. Çürüme ve parçalanma işleminin başlayabilmesi için bu iki malzemenin doğru oranda bir araya gelmesi gerekir.

Evde kendiniz de yapın:
Kompost yapmanın pek çok yolu olduğunu biliyor muydunuz? Evinizin bahçesinde, hatta balkonunuzda siz de küçük bir kompost yapabilirsiniz. Biraz büyükçe bir saksının içine toprak doldurun. Toprağın için eşeleyip bir miktar meyve/sebze ve çay/kahve artığı koyun. Sonra da üzerini toprakla kapayın. Bir ay sonra toprağa bitkinizi dikip, büyüyüşünü izleyebilirsiniz. 

Fidelerimizi Büyütüyoruz

Günün keyifli etkinliklerinden biri de fide dikimidir. Kompost yığınımızın üzerini kapattıktan sonra çocuklarla birlikte fide dikim alanına geçlir. İsteyen her çocuk domates, biber ve salatalık fidelerini onlar için hazırlanmış toprağa diker. Çocuklar elleri ve ayaklarıyla toprağı eşelemeye bayılır. Kendi fidelerini toprakla buluşturmak çocuklara bunun için harika bir fırsat sunmaktadır.

Yapılan çalışmalara göre bahçecilikle uğraşan çocukların akademik başarısının daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Bahçede zaman geçirmek, çocuklarda ekip çalışması ve iletişim becerilerini geliştiriyor. Bir bahçeyi planlamak, tohum ekmek ve bitkilerin büyümelerini izlemek çocuklara hedef koyma ve sorumluluk duygusu veriyor. Bitkilerin yeterince gübre, su ve güneş aldığından emin olmak bilinçli farkındalığın oluşmasına yardımcı oluyor.

Evde kendiniz yapın

Bahçedeki bitkilerin büyüdüğünü görmek çocukları soru sormaya teşvik edebilir: Bitkiler neden güneşe gereksinim duyar? Bitkiler nasıl su “içer”? Solucanlar neden bitkiler için iyidir? Kısa sürede bu soruları toprak kompozisyonu, fotosentez gibi daha başka konular da izler, hazırlıklı olun! Hatta haftadan haftaya bitkilerin ne kadar büyüdüğünü ölçerek ya da her bitki üzerindeki çiçekleri sayarak biraz da matematik yapabilirsiniz.

Gübre elde etmek için yiyecek artıklarıyla kompost yapmak ya da yağmur suyunu sulamada kullanmak gibi bahçe işleri sırasında öğrenilen kavramlar sayesinde çocuklarımız gezegenimize karşı derin bir saygı duyar ve onu korumak için sorumluluk gösterebilir. En önemlisi, bir çocuğun kendi büyüttüğü nefis salatalığı yerkenki keyfi paha biçilemezdir.

Hepinize doğayla iç içe güzel bir günler diliyoruz…

project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+
project-img
+