WhatsApp

Beslenme

Beslenme

Çocuğunuzun doğumuyla birlikte sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ve yiyeceklerin sağlıklı koşullar altında hazırlanmasının öneminin kendilerine kazandırılması gerekmektedir. Bu nedenle, okulumuzun yemek listesi bir çocuğun her gün beslenme piramidinde alması gereken sebze, meyve, protein ve diğer pek çok sağlıklı besin öğesini içermektedir.

 

Okul öncesi dönemde bir çocuk gerektiğinde kendi yemeğini kendi hazırlayabilmelidir. Bunun için gerekli olan sağlıklı besin öğelerinin seçimini yapmayı öğrenme süreci bir markete ya da pazara bir ebeveynle yapılacak olan keyifli bir aktivite ile başlayabilir. Çocuklarınıza sağlıklı sebze ve meyve seçmenin püf noktalarını öğretebilir, raftan aldığınız bir ürünün etiketinde nelere dikkat ettiğinizi ona okuyarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızı dışarıdan sipariş edilen patates kızartması, pizza, hamburger gibi hazır ve dondurulmuş gıdalar yerine ev yapımı sağlıklı çorba, sebze ve et yemekleriyle beslenme alışkanlıklarının çok erken aylarda kazandırılmaya başlaması, ilerleyen ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde tek başına yapacağı yemek seçimlerinde sağlıklı alışkanlıklar edinmesine yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenme Binbir Çiçek Çocuklar Evi ve Montessori Önokulu’nda günlük programımızın çok önemli bir parçasıdır, bu nedenle velilerimizden sağlıklı yaşamın ve kaliteli besinlerle beslenmenin öneminin çocuklarımıza aktarılması ve öğretilmesi konusunda gerekli desteğin sağlanmasını büyük bir hassasiyetle beklemekteyiz. Bir gıdanın değerini çocuklarımıza öğretmek için izleyeceğimiz en iyi yol günlük hayatımızda da doğal formuna mümkün olduğunca yakın gıdalar seçerek onlara örnek olmaktır.

 Alerji

Eğer çocuğunuzun herhangi bir gıda ya da nesneye karşı alerjik reaksiyonu varsa lütfen kayıt esnasında bilgi veriniz. Bu gibi bir durumlarda, çocuğunuzun alerjik reaksiyonlarının engellenmesi için çocuğunuza günlük beslenme programımızın içeriğine denk yeni bir diyet programı uygulanacaktır.

 • Lütfen okula hiçbir şekilde herhangi bir şekerleme, abur cubur, şarküteri ürünü göndermeyiniz. Çünkü okulumuzda bu tip gıdalara ciddi alerjisi olan çocuklarımız bulunmaktadır.
 • Sağlıklı beslenme programımız okulda düzenlenen tüm aktiviteleri kapsamaktadır. Bu nedenle doğum günlerinde, özel günlerde seçeceğiniz pastaların gıda boyalı, şeker hamurlu, karamelli, çikolatalı, aşırı kremalı v.b olmamasına ya da herhangi bir günde arkadaşlarımızla paylaşacağımız gıdaların neler içerdiğini yazan bir liste ile gönderilmesine alerjisi olan çocuklarımız adına dikkat etmemiz gerekmektedir.
   

         Binbir Çiçek Çocuklar Evi ve Montessori Önokulunda:

  • İlk üreticisinden temin edilen gıdalar tüketilmektedir.
  • Mevsimine uygun gıdalar seçilmektedir.
  • Dondurulmuş hazır gıdalar yerine, günlük ve taze ev yapımı gıdalar tercih edilmektedir. 
  • Besin değeri düşük olan abur cubur ya da şarküteri ürünleri kullanılmamaktadır.
  • Kızartma, fümeleme, kömürde pişirme gibi yemek pişirme yöntemleri yerine haşlama, fırınlama, buğulama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmektedir.