WhatsApp

Okula Geliş

Okula Geliş

DEVAMSIZLIK

Herhangi bir sebepten dolayı (hastalık, yaralanma, seyahat v.s.) okula gelemeyecek öğrencilerimizin velilerinden telefon, e-posta veya mesaj yoluyla haber vermesi beklenmektedir.

 

ÇOCUĞUNUZU OKUL ÖNCESİ EĞİTİME HAZIRLAMAK

Birçok çocuk diğer çocuklarla birlikte olma ve okula yaptığınız önceki ziyaretlerinizde gördüğü eğlenceli ortam ve teşvik edici faaliyetlere katılmak için can atarken pek çoğu da anneye veda etme hissinden mutsuzluk duyabilir. Çoğunuzun ev hayatından çıkıp okul hayatına uyum sürecini mümkün olduğunca rahatlatmak için aşağıda belirtilen önerilerin uygulanması çocuğunuza ve size büyük ölçüde yardımcı olacaktır:

• Rahatlayın! Unutmayın ki okula uyum sürecinde ev dışında bir hayata alışmak konusunda çocuğunuzun kendini hazır hissetmesi kadar siz ebeveynlerin de endişeden uzak ve bu sürece hazır olmanız gerekmektedir.

•  Karşılaşmaktan heyecan duyduğu bir yer ya da kişiye giderken çocuğunuzla önceden nasıl konuşuyorsanız, aynı şekilde okulöncesi eğitime başlamadan önce de çocuğunuzla bu konuyu konuşun.

• Bu konuşmalar sonucunda sizin kararınız “okula başlıyoruz” iken çocuğunuzun kararı hala “okula henüz gitmek istemiyorum” ise; bu çocuğunuzla aranızda sonu gelmeyen tartışmalara ve okul hayatına karşı genel olarak olumsuz bir algı geliştirmesine yol açabilir.

Oryantasyon sürecinde çocuğunuzla birlikte sınıfa çıkacaksanız, onu öğretmenine teslim ederken “hoşça kal ve öğretmenlerinle güzel bir gün geçir” demeyi unutmayın. Böylece çocuğunuz yeni bir günün başladığına odaklanabilir ve anneden ayrıldığında ne yağacağı konusunda aklındaki belirsizlikleri gidermiş olur.

Kafanızda herhangi bir sorun ya da düşünce varsa bunu geciktirmeden hemen öğretmeni ile konuşun. Öğretmenlerimizin ilk işi sabah çocukları karşılarken çantalarını kontrol etmek ve defterlerini okumaktır. Sabah karşılamalarındaki yoğun zaman öğretmenlerimizle konuşmak için uygun bir zaman dilimi olmasa da defterlerine yazabilir, çocukların kesintisiz çalışma saatlerini bölmemek adına bahçe ve dinlenme saatlerinde okulumuzu arayabilir, gün içinde info@binbircicekkresi.com adresine e-mail atabilir ya da okuldan kısa bir görüşme tarihi talebinde bulunabilirsiniz.

 

ORYANTASYON SÜRECİNE YARDIMCI BİLGİLER

Geçmiş yıllardan gelen deneyimlerimiz gösteriyor ki; sabah okula geç saatlerde varan çocuklar gün içinde çalışmalara ve ortama konsantre olmakta büyük oranda zorluk yaşamakta ve sınıfa ağlayarak girmektedirler. Bu durum, çocuklar üzerinde sizin çok önemli bir toplantıya ya da işinize geç kaldığınızda hissettiklerinizle aynı etkiyi yaratmaktadır.

·       Lütfen çocuğunuzu okula zamanında bırakarak kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olunuz.

·       Lütfen zamanında okulda olun. Öğretmenlerimiz sabah saat 09:30 ‘da çember zamanımız için önemli ve eğlenceli sunumlar hazırlamaktadırlar. Okul gününden en iyi şekilde yararlanmak için, çocuğunuzun çember zamanından önce geldiğinden emin olun. Varış ve ayrılış zamanlarının dakik ve aynı düzende olması çocuğunuzun güven duygusu açısından da son derece önemlidir.

·       Okula geliş zamanlarının aynı düzende olması ve devamsızlıkların ve kesintilerin minimum düzeyde tutulması, çocuğunuzun Binbir Çiçek’te geçireceği zamanın kalitesini artıracaktır. Özellikle yağmurlu ve karlı günlerde trafikte geçireceğiniz zaman için lütfen kendinize yeteri kadar zaman ayırın ve lütfen okulda olun. Devamsızlık konusundaki iş birliğiniz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

·       Lütfen sabah okula girişlerinizde (oryantasyon döneminde değilseniz) çocuğunuzu ilgili öğretmene teslim ediniz ve çocuğunuza hoşça kal diyerek sabah saatlerindeki yoğunluğun azalmasında yardımcı olunuz. Çocuğunuzun sınıfına tek başına çıkmasına fırsat tanıyınız; çocuğunuza her sabah eşlik etmeniz, ayrılık anksiyetelerinin artmasına ve herkes için güven eksikliğine neden olabilir.

 

·        Eğer çocuğunuzu okuldan düzenli ayrılış saatinden daha erken alacaksanız lütfen kurumu arayarak ya da mobil kreş uygulaması üzerinden mesaj atarak öğretmenlerini önceden bilgilendiriniz.

·        Unutmayınız ki öğretmenlerimizin en önemli görevi bütün dikkat ve ilgilerini çocuklarımıza yönlendirmektir. Bu nedenle özellikle 09.30-11.30 arasındaki çocuklarımızın kesintisiz çalışma saatlerinde öğretmenlerimize ulaşamayacağınızı, öğretmenlerimizin önceliklerinin çocuklarımız olduğunu unutmayınız. Doğum günü kutlamalarında olduğu gibi okulumuza ne zaman isterseniz ziyarette bulunabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz. Gerekli notları çalışma saatleri içinde okul müdürlüğümüze iletebilir ya da mobil kreş uygulamasından mesaj yazabilirsiniz.

·       Okulumuz içinde lütfen yüksek sesle konuşmayınız ve bu konuda çocuklarımıza model olunuz.

·       Lütfen diğer velilerimizle yapacağınız sohbetleri okul binası dışına çıktıktan sonra yapınız.

·       Lütfen çocuğunuzu okuldan aldıktan sonra park alanına giren ya da park alanından çıkan arabaların da olabileceğini göz önünde bulundurarak çocuğunuzun güvenliğine öncelik veriniz.

·       Başkalarıyla konuştuğunuz esnada çocuklarınızın park alanında koşmamasına ya da oyun oynamamasına dikkat ediniz. Konuşmaya başlamadan önce çocuğunuzu araba koltuğuna oturtmuş ve emniyet kemerini bağlamış olduğunuzdan emin olunuz.