WhatsApp

Okula Başlarken

OKULA BAŞLARKEN2024-2025


metin, çizgi film, sanat içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

OKULA BAŞLARKEN

Okul, aileden sonra çocuğun içinde bulunduğu ilk temel

sosyalleşme kurumudur. Okul dönemi, çocuk için ailesinden ilk ayrılış dönemidir; çünkü çocuk, okula başladığında evden farklı bir ortamda kendisini bulur.
 

OKULA BAŞLAMA SÜRECİ

Okul sürecinin başlamasıyla çocuklarda kişiliklerini kazanmaya yönelik çabalar artar. Çocuklar kendi iç zenginlikleri ile artık çevreye daha fazla açılmaya başlarlar. O güne kadar sadece anne- babası, kardeşi ve kendisi varken, artık dünyada başkalarının da olduğu bilincine varır.

Sosyal çevrenin bir parçası olan okul ortamında uyulması gereken birçok kural vardır. İlk günlerde çocuklar, hem aileden ayrılmak hem de bu kurallara uymakta zorluk çekebilirler. Okula uyum süreci; çocuğun aile yapısı, kişiliği ve yetiştiği çevreye göre değiştiğinden her çocuk için farklıdır. Okulu sevmeme, okula bir daha gitmek istememe ve sabahları aileden ayrılırken ya da servisten inerken ağlama durumları görülebilir.

Çocukların okula uyumunu kolaylaştırmak için;

 • Okula başlamadan önce okulu ziyaret etmek, çocuğunuzun okulu gezmesi ve tanıması açısından yararlı olacaktır.
 • Sakin kalmaya çalışarak çocuğunuza güven veriniz. Kaygı, özellikle ebeveynle çocuk arasında bulaşıcıdır. Çocuk, kaygı duyduğu, canı sıkıldığı her durumda ne kadar endişelendiğinizi anlamak için size bakacak ve endişeli olduğunuzu gördüğünde korkmakta haklı olduğunu düşünecektir. Bu nedenle ne kadar tedirgin, gergin olursanız olun, dışarıdan bakıldığında sakin ve rahat görünmeye çalışınız.
 • Okula vardığınızda çocuğunuzla vedalaşmayı uzun sürdürmeyiniz. Sınıf önünde beklemeniz çocuğunuzu daha fazla kaygılandırıp uyum süresini uzatacaktır. Çocuğunuz üzgün görünse bile hemen oradan ayrılınız.
 • Çocuğunuz ağladığında, onun gözyaşlarının hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini kesin bir dille anlatmaya çalışınız. Çocuğunuz ayrılma stresi ile başa çıkabilecek ve birkaç dakika içinde ağlaması duracaktır.
 • Okula yeni başlayan çocuklar için temizlik, tek başına tuvaletini yapabilme, ayakkabı giyinme ve el yıkama alışkanlığı gibi öz bakım becerileri desteklenmelidir.


untitled

Çocuğunuz eve geldiğinde ise;

 • Okulda yaşadıklarıyla ilgili onunla konuşunuz. Ancak okul çıkışı hem fiziksel hem de duygusal olarak çok yorgun olabileceğini ve her şeyi anlatmak istemeyeceğini aklınızdan çıkarmayınız. Sabırlı olunuz ve dinlenmesine izin veriniz.
 • Çocuğunuz eve geldiğinde “Sıkıldın mı?”, “Korkma” vb. ifadeleri kullanmayınız.
 • Evde çocuğu, öğretmeni ile tehdit etmeyiniz. (“Yemeğini yemezsen öğretmenine söyleyeceğim.” gibi)
 • Çocuğunuzun okulda olacağı zaman için çocuğun yanında planlar yapmayınız.
 • Çocuğunuzun düzenli olarak okula gelmesini sağlayınız.
 • Çocuğunuzun bir sonraki gün için giysilerini, çantasını akşam hazırlaması, ertesi sabahın telaşlı geçmesini önler. Çocuk birkaç hafta içinde bu düzene uyum sağlayacak ve zamanla, sabahları okula hazırlanması daha az zaman alacaktır.
 • Uyku saatlerinin düzenli oluşu ve zamanında yatıp kalkması sabah hazırlıklarını gerginlikten uzak tutacaktır. Yatış ve kalkış saatlerinin rutine oturtulması okula uyumun yanı sıra çocuğunuzun verimli öğrenmesine de olumlu etki sağlayacaktır.

http://www.redcastlehoteldonegal.com/uploads/images/family%20cartoon.gif

Unutmamak gerekir ki; çocuğun okul ortamına alışması için, aile üyelerinin tümünün kararlı ve tutarlı olması ayrıca bu konuda çocuğa ödün verilmemesi gerekmektedir. Verilen herhangi çelişkili ve tutarsız bir durum gelecekteki okul fobisine neden olur.

Ailenin " Bugünlük gitmese olur." düşüncesini çocuk iyi kullanır ve kurallı olan okulun kuralsız olduğu fikrine sahip olmuş olur. Bundan dolayı ailece alınan okul kararı uygulanmalıdır. Okula gitmesi konusunda ısrar edilmelidir. Bu sizin çocuklarınızın ilerideki gelecek başarısıyla ilgilidir.

Uyum sürecinin uzaması ya da ailenin başa çıkamadığı bir durumun oluşması halinde sınıf öğretmeni ve Okul Yönetimi ile iletişime girilmeli, işbirliği içinde çalışılmalı ve çocuğun okula gelmek istememesinin gerçek nedenleri araştırılmalıdır.

 

 

Hepimize sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl diliyoruz.


BİNBİR ÇİÇEK MONTESSORİ ANAOKULU